Strona Archiwalna
III Kongres Żeglugi Śródlądowej w Opolu
Informacje o Kongresie

Racibórz Dolny – polder przechodzi obecnie proces doposażania


Niedawno oddany do użytku suchy polder przeciwpowodziowy Racibórz Dolny, zlokalizowany w południowej Polsce, w dorzeczu Górnej Odry przechodzi obecnie proces doposażania, oparty m.in. na utworzonej instrukcji eksploatacji.

Jak czytamy w treści artykułu: 

Warto także zaznaczyć, że w czasie budowy obiektu zastosowano rozwiązania umożliwiające jego bezpieczne funkcjonowanie po przekształceniu w przyszłości w zbiornik wielofunkcyjny. Gotowe są przede wszystkim przesłony przeciwfiltracyjne, wbudowane na głębokość 8-12m, a także uszczelnienia zapór, posadowione na głębokości pozwalającej na eksploatację raciborskiego polderu jako zbiornika mokrego.

Konieczne dla planowanych zmian w gospodarowaniu zbiornikiem, możliwych po upływie 5-letniego okresu trwałości projektu, będzie wybudowanie nowej śluzy, a także zastosowanie rozwiązania chroniącego poszczególne elementy obiektu przed zjawiskiem falowania.

Wspomniane aspekty, związane z funkcjonowaniem zbiornika Racibórz Dolny znalazły się w centrum zainteresowania czeskich mediów podczas spotkania z Czeską Telewizją, która odwiedziła ten obiekt w dniu 23.07.2020 r. W wizycie na raciborskim polderze uczestniczyła Pani Gabriela Tomik, pełnomocnik ds. współpracy z samorządami terytorialnym w zakresie rozwoju śródlądowych dróg wodnych w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach Pan Mirosław Kurz, prezydent miasta Racibórz Pan Dariusz Polowy a także przedstawiciele Odrzańskiej Izby Gospodarczej.

Zródło: PGW WP (tekst i galeria)


Galeria