Strona Archiwalna
III Kongres Żeglugi Śródlądowej w Opolu
Informacje o Kongresie

Wycieczkowiec zbudowany w Płocku płynie do Holandii


W środę, 1 lipca, wieczorem, z Gdańska wyholowano częściowo wyposażony śródlądowy statek wycieczkowy. Zbudowała go stocznia Centromost z Płocka, należąca do holenderskiej grupy Veka. Holownik Felis dostarczy jednostkę do stoczni w Holandii.

Zestaw holowniczy opuścił płocką stocznię 25 czerwca. W holenderskim porcie Delfzijl spodziewany jest 6 lipca.

Do Gdańska częściowo wyposażony statek wycieczkowy dotarł na holu jednej z najbardziej rozpoznawalnej jednostki śródlądowej w Polsce (z lądowiskiem i małym śmigłowcem na wyposażeniu) Alexander kapitana Jerzego Pielacińskiego.
W Gdańsku wycieczkowiec z Płocka spędził kilkadziesiąt godzin, przechodząc m.in. inspekcję Urzędu Morskiego mającą na celu sprawdzenie, czy nadaje się do bezpiecznej podróży morskiej jako obiekt holowany.

Statek został zamówiony przez armatora Nicko Cruises w holendeskiej grupie stoczniowej Veka, do której należy także płocka stocznia Centromost.

Statek Nicko Spirit przyjmie na swoje trzy pokłady 170 pasażerów przy 38-osobowej załodze.
Ma być eksploatowany na Renie. Menie i Mozeli.

Na pokładzie Nicko Spirit zaplanowano trzy restauracje, bibliotekę i sklep z pamiątkami, salon Panorama Lounge i bar z dużą werandą na dziobie. Wnętrza mają być przestronne i jasne, m.in. dzięki licznym przeszkleniom - zapewnia armator.

Wśród dostępnych na śródlądowym wycieczkowcu atrakcji i udogodnień dla pasażerów znajdzie się obszerny dział wellness i fitness (m.in. z sauną, jazuzzi) i pokład słoneczny.
Każda z kabin pasażerskich ma ok. 14 m² powierzchni.
Pomiędzy głównym, środkowym i górnym pokładem możliwe jest przemieszczanie się windą.

Nicko Spirit - charakterystyka podstawowa:
długość całkowita - 110,00 m
szerokość - 11,40 m
zanurzenie - 1,70 m

"Do tej pory specjalizowaliśmy się w jednostkach towarowych. To jest poszerzenie naszej oferty i możliwości. Sprawdziliśmy się i już wiemy, że jesteśmy w stanie podołać takim zamówieniom" - powiedział "Tygodnikowi Płockiemi" prezes Centromostu Krzysztof Małkiewicz.

Na załączonych zdjęciach Nicko Spirit na początku drogi, w Płocku oraz (na kadrze z kamery internetowej) przy marinie w Górkach Zachodnich.

PBS

Fot.: Centromost, webcam Centromost Stocznia Rzeczna w Płocku

(źródło: PortalMorski.pl)


Galeria